Owoce morwy indyjskiej znane już były wcześniej krajom słynącym ze stosowania medycyny tradycyjnej takim jak Chiny, Indie czy też Polinezja. Do Europy te tropikalne owoce o tajemniczej zamiennej nazwie noni dotarły dopiero na początku XXI wieku. W Polsce również z roku na rok owoc zyskuje na popularności.
W składzie morwy indyjskiej znajdziemy bowiem wiele wartościowych substancji wartościowych dla człowieka. Są to przede wszystkim witamina C oraz witamina B3 (niacyna). Owoc zawiera również znaczące ilości potasu i żelaza.
Właściwości zdrowotne – owocom morwy indyjskiej przypisywany jest szereg właściwości leczniczych, począwszy od zapobiegania miażdżycy, poprzez utlenianie „złego” cholesterolu LDL, pomoc w infekcjach układu pokarmowego, a także wykazywanie działań przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wykazano, iż owoce mają pozytywne działanie również w przypadkach stanów zapalnych wywołanych bakteriami np. zapaleniu jamy ustnej.
Przeciwwskazania – mimo iż owoce noni wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, należy wiedzieć, iż nie są one wskazane do stosowania dla kobiet w ciaży i karmiących piersią, dzieci, czy też osób cierpiących na choroby nerek, wątroby czy też zmagających się z zaburzeniami rytmu serca.